Vins de finca qualificada

En aquesta pàgina:

Què són els vins de finca qualificada (VFQ)

Els vins de finca qualificada (VFQ) representen el màxim exponent de la vinculació entre el sector vitivinícola i el territori. En el marc del procés de transformació #HoritzóINCAVI2025, s’ha impulsat el Projecte VFQ amb l’objectiu de reforçar el posicionament del vi català en mercats clau d’arreu del món a través d’aquests vins insígnia.

Definició legal

El concepte de Vi de Finca Qualificada es defineix a l'article 4 de la Llei 2/2020, del 5 de març, de la vitivinicultura:

Vi que, dins d'una denominació d'origen protegida i produït en un territori determinat d'una extensió inferior a la del terme municipal, d'on resulten vins amb característiques qualitatives especials, té característiques pròpies i s'obté per un procés d'elaboració en celler que assegura la qualitat del raïm en la vinificació, mitjançant una traçabilitat específica.

El nom del vi de finca qualificada està notòriament lligat a les vinyes de les quals s'obté i no es pot usar per a designar altres productes vitivinícoles. El titular de les vinyes i el del celler han de coincidir, o bé s'ha d'acreditar una relació contractual entre el titular del celler i el de la vinya mínima de deu anys.

El Projecte VFQ

El Projecte VFQ és una eina estratègica per incrementar el prestigi del vi català i del conjunt del sector vitivinícola.

Aquesta distinció reconeix el treball continuat a la vinya, així com l'esforç, la constància i el nivell d'exigència dels cellers. També posa en valor el compromís sostingut amb el territori, un factor clau per a la seva cohesió i per al desenvolupament econòmic i social.

Preservació del patrimoni vitivinícola

Catalunya produeix actualment alguns dels millors vins de la seva història. En aquest context, la distinció VFQ reflecteix la voluntat de l'INCAVI de promocionar i posar en valor aquest patrimoni vitivinícola.

Requisits per obtenir la distinció

Per ser reconegut com a vi de finca qualificada, cal complir els requisits següents:

  • Tenir una antiguitat mínima de 10 anys en el registre de la Denominació d'Origen.
  • Presentar un rendiment de producció a la vinya almenys un 15% inferior al límit establert per la DO.
  • Obtenir una valoració superior del comitè de tast.
  • Produir el vi en un entorn específic amb característiques edàfiques i microclimàtiques pròpies.
  • Garantir que el propietari de les vinyes coincideix amb el del celler, o bé acreditar una relació contractual mínima de 10 anys.
  • Elaborar el vi en un celler situat a la mateixa finca o en un entorn proper.
  • Disposar d'una trajectòria reconeguda de prestigi i qualitat al mercat durant un període mínim de 10 anys.
  • Assegurar una traçabilitat integral des de la producció fins a la comercialització.
  • Realitzar l'envelliment en bótes de roure amb una capacitat màxima de 600 litres.

Vins de finca qualificada a Catalunya

Actualment, a Catalunya hi ha 24 vins de finca qualificada. Són els següents:

Celler Vinyes d'Olivardots

De la col·lecció "Varietals de terrer", elaborat amb raïms seleccionats de finques de terrassa plantades fa més de 60 anys.

  • Varietats: carinyena
  • Terrer: un terrer de sorra al municipi de Campmany, a l'Alt Empordà, a 90 metres d'altitud.
  • Edat de la vinya: 1909
  • Vinificació: criança de 16 mesos en botes de roure francès i embotellat sense clarificar.

Celler Ortovins

  • Data de concessió: 12 de desembre de 2023
  • Varietats: Picapoll Negre
  • Rendiments DO Montsant
    • Varietats negres: 10.000 kg/ha (8.500 kg/ha per a vins de finca)
    • Varietats blanques: 12.000 kg/ha (10.200 kg/ha per a vins de finca)
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca
  • Plantació: 0,8467 ha

Celler Vinyes Domènech

  • Data de concessió: 12 de juny de 2015
  • Varietats: Garnatxa Peluda
  • Rendiments: 1000 - 1500 kg/ha
  • Rendiments DO Montsant:
    • Varietats negres: 10.000 kg/ha (8.500 kg/ha per a vins de finca)
    • Varietats blanques: 12.000 kg/ha (10.200 kg/ha per a vins de finca)
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca Plantació 2,91 ha

Celler Eudald Massana Noya  

Vinyes velles de xarel·lo plantades el 1945 que es converteixen en un homenatge al pare de l'actual propietari del celler. Varietats Xarel·lo Terrer vinyes pròpies d'agricultura ecològica situades a Subirats. El raïm prové de ceps de molt poca producció de vinyes plantades el 1945.

  • Edat de la vinya: 1945 
  • Vinificació: la fermentació acaba en botes noves de castanyer, criança durant 3 mesos en contacte amb les seves pròpies mares.

Torre del Veguer

  • Data de concessió: 5 de desembre de 2023 
  • Varietats Xarel·lo i Xarel·lo Vermell 
  • Rendiments mínims 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DO Penedès 
    • Varietats blanques: 12.000 kg/ha (10.200 hg/ha per a vins de finca) 
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: 1,4953 ha
  • Data de concessió: 22 de gener de 2013 per una superfície de 51,89 ha (sumant les 4 vinyes dels Vins de Finca de Jean Leon. 
  • Varietats: Cabernert Sauvignon 
  • Rendiments mínim 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DO Penedès 
    • Varietats negres: 9.000 kg/ha (7.650 hg/ha per a vins de finca)
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: en superfície plana, sòls francs (carbonat càlcic alt i lleugerament alcalí) i argilosos, emparrat i en secà
  • Data de concessió: 22 de gener de 2013 per una superfície de 51,89 ha (per les 4 finques de Jean Leon) 
  • Varietats: Merlot
  • Rendiments mínims 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DO Penedès 
    • Varietats negres: 9.000 kg/ha (7.650 hg/ha per a vins de finca)
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: en superfície plana, sòls francs (carbonat càlcic alt i lleugerament alcalí) i argilosos, emparrat i en secà
  • Data de concessió: 22 de gener de 2013 per una superfície de 51,89 ha (pels 4 vins de finca de Jena Leon) 
  • Varietats: Chardonnay 
  • Rendiments mínim 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments: DO Penedès 
    • Varietats blanques: 12.000 kg/ha (10.200 hg/ha per a vins de finca)
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: en superfície plana, sòls francs (carbonat càlcic alt i lleugerament alcalí) i argilosos, emparrat i en secà
  • Data de concessió: 22 de gener de 2013 per una superfície de 51,89 ha
  • Varietats: Cabernet franc 
  • Rendiments mínims 15% inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DO Penedès:
    • Varietats negres: 9.000 kg/ha (7.650 hg/ha per a vins de finca)
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca
  • Plantació: en superfície plana, sòls francs (carbonat càlcic alt i lleugerament alcalí) i argilosos, emparrat i en secà
  • Data de concessió: 12 de desembre de 2025 per una superfície de x ha
  • Varietats: Syrah i Cabernet Sauvignon 
  • Rendiments mínim: 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DO Penedès:
    • Varietats negres: 9.000 kg/ha (7.650 hg/ha per a vins de finca)
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: en superfície plana, sòls francs (carbonat càlcic alt i lleugerament alcalí) i argilosos, emparrat i en secà
  • Data de concessió: 12 de desembre de 2025 per una superfície de x ha
  • Varietats: Sauvignon blanc 
  • Rendiments mínims: 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DO Penedès: 
    • Varietats negres: 9.000 kg/ha (7.650 hg/ha per a vins de finca)
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: en superfície plana, sòls francs (carbonat càlcic alt i lleugerament alcalí) i argilosos, emparrat i en secà
  • Data de concessió: 12 de desembre de 2025 per una superfície de x ha
  • Varietats Xarel·lo i Chardonnay 
  • Rendiments mínims: 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DO Penedès:
    • Varietats negres: 9.000 kg/ha (7.650 hg/ha per a vins de finca) 
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: en superfície plana, sòls francs (carbonat càlcic alt i lleugerament alcalí) i argilosos, emparrat i en secà
  • Data de concessió: 12 de desembre de 2025 per una superfície de x ha
  • Varietats: Cabernet Sauvignon Rendiments
  • Mínim 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO 
  • Rendiments DO Penedès: 
    • Varietats negres: 9.000 kg/ha (7.650 hg/ha per a vins de finca)
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: en superfície plana, sòls francs (carbonat càlcic alt i lleugerament alcalí) i argilosos, emparrat i en secà

Celler Abadal

  • Data de concessió: 12 de desembre de 2016 per una superfície de 6,10 ha
  • Varietats: Cabernet Sauvignon 
  • Rendiments 6200 kg/Ha 
  • Rendiments DO Pla de Bages:
    • Varietats negres: 9.000 kg/ha 
    • Varietats blanques: 10.000 kg/ha  
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: terreny franc argilós amb presència de pedra calcària

Celler Heretat Oller del Mas

  • Data de concessió: 5 de desembre de 2023 
  • Varietats: Picapoll Negre 
  • Rendiments mínim 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DO Pla de Bages:
    • Varietats negres: 9.000 kg/ha
    • Varietats blanques: 10.000 kg/ha 
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: 0,6174 ha

Collbaix

  • Data de concessió: 1 de desembre de 2023 
  • Varietats: Macabeu 
  • Rendiments mínim 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DO Pla de Bages:
    • Varietats negres: 9.000 kg/ha
    • Varietats blanques: 10.000 kg/ha 
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: 0,7361 hA

Collbaix

  • Data de concessió: 12 de desembre de 2025 
  • Varietats Cabernet Sauvignon
  • Rendiments mínim 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DO Pla de Bages:
    • Varietats negres: 9.000 kg/ha
    • Varietats blanques: 10.000 kg/ha 
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: 0,7361 hA

Celler Heretat Oller del Mas

  • Data de concessió: 25 de setembre de 2015 per una superfície de 13,72 ha
  • Varietats: Merlot, Picapoll Negre
  • Rendiments 2.500 - 3.500 kg 
  • Rendiments DO Pla de Bages:
    • Varietats negres: 9.000 kg/ha 
    • Varietats blanques: 10.000 kg/ha  
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: en pendents suaus, terrenys franc-argilosos i secà. Orientació S-O 

Celler Clos Mogador

  • Data de concessió: 21 de novembre de 2006 (23,77 ha.) i ampliació per resolució de 13 d’abril de 2011 (0,60 ha.) Total: 24,37 ha. 
  • Varietats: Cabernert Sauvignon, Garnatxa, Syrah, Samsó/Carinyena
  • Rendiments mínim 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DOQ Priorat:
    • Varietats negres: 6.000 kg/ha (5.100 hg/ha per a vins de finca)
    • Varietats blanques: 6.000 kg/ha (5.100 hg/ha per a vins de finca)
  • Traçabilitat específica: la DOQ estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: en costers i petits bancals, licorella i en secà

Celler Vall LLach

  • Data de concessió: 27 de juliol de 2013 per una superfície de 4,28 ha.
  • Varietats: Cabernert Sauvignon, Garnatxa, Samsó/Carinyena
  • Rendiments mínim 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DOQ Priorat:
    • Varietats negres: 6.000 kg/ha (5.100 hg/ha per a vins de finca)
    • Varietats blanques: 6.000 kg/ha (5.100 hg/ha per a vins de finca) 
  • Traçabilitat específica: la DOQ estableix una traçabilitat específica pels vins de finca
  • Plantació: en costers i petits bancals, en vas i en secà

Celler Mas d'en Gil

  • Data de concessió: 10 de setembre de 2018 per una superfície de 7,92 ha
  • Varietats Clos Fontà: Garnatxa negre, Samsó/Carinyena, Garnatxa Peluda, Garnatxa Roja
  • Rendiments 1.500 – 3.000 kg (Clos Fontà) 
  • Rendiments DOQ Priorat:
    • Varietats negres: 6.000 kg/ha (5.100 hg/ha per a vins de finca)
  • Traçabilitat específica: la DOQ estableix una traçabilitat específica pels vins de finca 
  • Plantació: en costers i petits bancals, llicorella i en secà

Celler Mas d'en Gil

  • Data de concessió: 10 de setembre de 2018 6.82 ha (Coma Blanca)
  • Varietats Coma Blanca: Garnatxa Blanca, Macabeu
  • Rendiments 1.500 – 2.500 kg 
  • Rendiments DOQ Priorat 
    • Varietats blanques: 6.000 kg/ha (5.100 hg/ha per a vins de finca)
  • Traçabilitat específica: la DOQ estableix una traçabilitat específica pels vins de finca
  • Plantació: en costers i petits bancals, llicorella i en secà

Celler Edetària

  • Data de concessió: 23 de gener de 2020 per una superfície d'1,18 ha
  • Varietats Garnatxa Peluda, Garnatxa Fina i Carinyena
  • Rendiments 15% inferior als límits màxims admesos per la DO corresponent 
  • Rendiments DO Pla de Bages
    • Varietats negres: 8.000 kg/ha i 56 Hl
    • Varietats blanques: 10.000 kg/ha i 70 Hl Traçabilitat específica

La DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca Plantació Vinyes en un entorn amb boscos.

Celler Herència Altés

  • Data de concessió: 5 de desembre de 2023 
  • Varietats: Garnatxa Blanca 
  • Rendiments mínims: 15 % inferior al màxim establert pels vins de la DO
  • Rendiments DO Terra Alta
    • Varietats negres: 8.000 kg/ha i 56hL
    • Varietats blanques: 10.000 kg/ha i 70 hL
  • Traçabilitat específica: la DO estableix una traçabilitat específica pels vins de finca Plantació 6,6165 hA

Data d'actualització:

09.04.2026